Foto: archiv NM / Muzeum výstavu prodlužuje do konce června
Jakmile to epidemická situace dovolí, můžete se opět vydat objevovat tajemství starověkého Egypta. Výjimečná výstava největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír je v Národním muzeu prodloužena až do 6. června.
Projekt dostal název Sluneční králové. A už tak napovídá, čím se zabývá. Ano, do hledáčku se dostali sluneční králové. O koho jde? V egyptských dějinách jsou tak označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie (cca 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati s Abúsírem, lokalitou, kde za jejich panování vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami.
Jako magnet pro návštěvníky
Tato výstava je výjimečným mezinárodním projektem. Dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.
Její slavnostní zahájení se uskutečnilo 31. srpna 2020. A i přes protiepidemická opatření, kvůli kterým byla pro veřejnost přístupná pouze 65 dní, ji navštívilo přes 35 000 návštěvníků!
Jedinečnost výstavy
Výstava je vskutku unikátní. Ještě nikdy totiž nebylo z Egypta do zahraničí zapůjčeno takové množství významných artefaktů jako právě na projekt Sluneční králové. K vidění jsou opravdu jedinečné exponáty z mnoha světových muzeí, například z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem.
Součástí výstavy jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Prozkoumat můžete například poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., jakými je třeba královská socha jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru - panovníka Raneferefa, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.
Neuvěřitelná pojistná hodnota
A nejen to. Expozice dává na odiv vzácné předměty, které dosud nikde na světě vystaveny nebyly. Proto není divu, že pojistná hodnota výstavy je 1 miliarda korun!
Výstava je také unikátní svým moderním pojetím a designem. Využívá totiž multimediální technologie, což ve spojení s působivou architekturou umožňuje návštěvníkům všemi smysly nasát originální atmosféru královského Abusíru. Díky audiovizuální projekci se seznámíte například s historií zádušního chrámu krále Sahurea, či poznáte část slunečního chrámu krále Niuserrea, svatyně ročních období.
Do stínu pyramid
Projekt vás ale zavede i do stínu pyramid – nekrálovského Abúsíru. Tahle lokalita totiž sloužila jako pohřebiště staroegyptských elit ještě před tím, než se stala královskou nekropolí. Zajímavý jistě pro vás bude i pohled do nevykradené hrobky velmože Iufay, kterou archeologové objevili 18 metrů pod zemským povrchem…
„Tato výstava je jedním z nejvýznamnějších výstavních projektů Národního muzea v celé jeho historii,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a dodává: „V posledních dnech jsme dostávali desítky dotazů a žádostí o její prodloužení. Jsem moc rád, že Sluneční králové zůstanou v Národním muzeu až do června tohoto roku a budou našim návštěvníkům dělat dále radost i v této nelehké době.“
Více informací zde.