Foto: archiv akce / Autory výstavy spojuje podobný náhled na svět
Novoměstská radnice představuje v projektu nazvaném Ohni, se mnou pojď díla Yit Kampak a Daniela Jirkovskiho. Jde o zcela odlišné umělce, kteří však mají jedno společné - spojuje je podobný náhled na svět. Oba totiž přestali řešit sami sebe a víc nahlížejí na principy fungování kosmu, přírody, duchovní i hmotné.
Znáte je? Pokud ne, pozorně čtěte.
Původem česká umělkyně se záhadným jménem Yit Kampak je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, které učarovala Asie. Na svou objevitelskou a experimentální cestu do Indonésie se vydala už v době svých studií na AVU. Do Indonésie se také hned po škole odstěhovala
Dva pohledy na svět
Dílo Yit Kampak bylo vždy velmi autobiografické a odráželo různé fáze její životní situace. Na začátku svého pobytu v Indonésii byly její malby plné prvních dojmů: V jejích obrazech byly živé barvy, široké tahy a tvary, exotické rostliny, detaily květin, vše velmi výrazné, plné intenzivních emocí. Později se její tvorba posunula k figurální malbě, stále velmi emotivní, avšak tentokrát také plné napětí.
Malovala svou snahu najít své místo prostřednictvím problematického vztahu. Její obrazy obsahovaly dva protikladné pohledy na svět: evropský a asijský. Všechen tento žal se přetavil v motivaci a stal se motorem při malbách postav v pohybu nebo v komplikovaných postojích, když se opět snažila najít jejich pevný základ.
Spirituální a sakrální téma
Její obrazy nabyly organických forem – kořenů, lián a trnů. Tyto symboly, umístěné do nočních scén, osvětlené neónovými světly, se staly pouhými abstraktními tvary proudící energie a rituálních vazeb.
V následující fázi, která se již přesunula do České republiky se autorka zabývá spirituálním a sakrálním tématem, který částečně navazuje zpětně také na evropské kořeny.
Spoluprací s generačně mladším kolegou Danielem Jirkovskim nachází elixír mládí.
Kámen mudrců Daniela Jirkovskiho
Mladý umělec a šperkař Daniel Jirkovski pro změnu nalézá se zkušenou kolegyní kámen mudrců. Aktuálně studuje a tvoří na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v ateliéru design kovu a šperku pod vedením doc. M.A. Petra Vogela.
Autor se zabývá různými slitinami jako je například japonská slitina shibuichi nebo shakudo. Pro jeho tvorbu je důležitý proces experimentace – stejně jako v alchymii. Nachází při něm různé vztahy mezi šperkem a jeho nositelem. Z experimentu následně vznikají již nositelné objekty.
Na výstavě, která je veřejnosti přístupná do 16. února, budete mít možnost sledovat, jak upustil od klasického pojetí definice šperku a jeho objekty dostávají konceptuální rovinu.
Více informací na www.nrpraha.cz