Foto: archiv / Týden mozku se přesunul do online prostoru
Týden mozku je tradiční festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách. Letošní ročník vám v online prostoru až do neděle 21. března nabídne zdarma desítku přednášek, workshop tréninku paměti nebo projekci tematických dokumentů.
Fascinující orgán - mozek - opět provází celý týden festivalu, který je součástí Brain Awareness Week, celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech jeho výzkumu. Tradici Týdne mozku u nás inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
„I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. Během festivalu vás v přednáškách budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ zve na letošní ročník profesor Josef Syka.
Diskuse s přednášejícími
Hlavní přednáškový cyklus nabízí celkem 13 popularizačních přednášek., které budou k dispozici do pátku. Vysílány budou vždy živě na Facebooku a YouTube kanálu Akademie věd ČR.
O diskusi s přednášejícími nepřijdete ani v online režimu. Provedou jimi moderátorky České televize Barbora Černošková a Lucie Křížková. Své dotazy můžete zasílat na Facebook nebo na e-mail festival@tydenmozku.cz.
„Mnozí přednášející připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost,“ dodal Syka.
Předtočené příspěvky
Pustit si můžete i předtočené příspěvky partnerů z řad veřejných vysokých škol a univerzit. O čem budou? Například jak se dá změřit elektrická aktivita mozku a jak ji lze využít. Nebo také najdete odpovědi, k jakým paralelám v našem mozku dochází mezi vnímáním hudby a studiem cizích jazyků.
Doprovodný program
A dojde také na procvičování paměti nebo promítání filmů. Ve spolupráci s mnoha organizacemi jsou součástí festivalu i například přednášky o Alzheimerově chorobě nebo o chemii psychedelických látek. Vše doplní téměř dvacítka interaktivních příspěvků.
Mezi nimi praktické workshopy na trénování paměti nebo efektivní metody učení. A ve spolupráci se spolkem Debrujáři si také v sobotu dopoledne můžete zkusit procvičit mozek se svými dětmi staršími šesti let.