Foto: archiv / K Pražskému Jezulátku se zejména v předvánočnbím čase sjíždí davy věřících
Je drobná, nikterak velká a těší se pozornosti celého světa. Řeč je o sedmačtyřicet centimetrů vysoké sošce, kterou mnozí považují za zázračnou. Svá přání jí už léta šeptají v kostele Panny Marie Vítězné pod Petřínem. Seznamte se s Pražským Jezulátkem.
Tahle uhrančivá vosková soška, která zobrazuje Ježíše Krista v útlém věku, nese s sebou zajímavý příběh. Vypráví se, že se jistému španělskému mnichovi jednoho dne zázračně zjevil Ježíšek. Mnich si zapamatoval jeho podobu a podle ní vymodeloval sošku se světlými kudrnatými vlasy, které vtiskl do tváře zvláštní, nenapodobitelný výraz, pod dlouhou splývavou košilkou jsou pak vidět bosé nožky.
Uctívaný svatební dar
Soška, která spatřilo světlo světa pravděpodobně kolem poloviny 16. století, se do Prahy dostala ze Španělska. Do našeho hlavního města ji přivezla španělská dvorní dáma Marie Manriquez de Lara, která se roku 1556 vdala za Vratislava z Pernštejna. Později ji věnovala jako svatební dar své dceři Polyxeně z Lobkovic.
Mladá dívka Jezulátko velmi uctívala. Roku 1628 ho pak se slovy: „Mějte sošku v uctivosti a dobře se vám povede" věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné.
Zázračná moc sošky přilákala davy prosebníků
Drobounké sošce byla brzy přisuzována zázračná moc. Děly se totiž zvláštní věci… Například císař Ferdinand II. nařídil, aby byl klášteru Českou komorou vyplácen důchod a mniši zásobováni potravinami z královských důchodů. V roce 1648 zase „zachránila“ klášter od drancování švédskými vojáky – byl zde totiž zřízen vojenský lazaret.
Když se vše rozkřiklo, začalo se do kostela Panny Marie Vítězné sjíždět mnoho prosebníků. Zejména v předvánočním čase se Jezulátku přicházejí klanět davy návštěvníků z celého světa. Prosí zde o pomoc, věří v uzdravení, přejí si mír… Prostě doufají v zázrak.
Povídá se, že si u Jezulátka před lety údajně jeden Brazilec vyprosil spisovatelské úspěchy. A proslavil se. Byl to Paolo Coelho. Jezulátko prý inspirovalo i Antoina de Saint-Exupéryho k napsání Malého prince.
Bohatý šatník a vzácné šperky
Od úterý už zase Jezulátko v kostele na Malé Straně žehná přicházejícím. Zatím je bez zdobných šatů a zlata, uvidíte ho jen tak, jako tenkrát v Betlémě. Jinak má ale opravdu bohatý šatník. Většinu oblečků dostalo darem od věřících, v minulosti mu šaty věnovala i Marie Terezie. Nový oděv dostává soška několikrát do roka, a to i o vánočních svátcích. Do šatů ji strojí sestry karmelitky Dítěte Ježíše.
V minulosti sošku zdobily i vzácné šperky, rovněž dary od věřících. Nejcennějším byla kopie řádu Zlatého rouna, která se však časem ztratila.
Kostel Panny Marie Vítězné
• Karmelitská 9, Praha 1
• Vstup zdarma
• Pro informace o přístupnosti kostela sledujte fcb nebo webové stránky farnosti
Za povšimnutí také stojí historická zlatá koruna, která se připevněna těsně nad hlavou Jezulátka. Jednu z prvních korun nechal zhotovit nejvyšší purkrabí Království českého Bernard Ignác Bořita z Martinic, a to v roce 1654, když v klášterní poustevně bosých karmelitánů pobýval na duchovní cvičení. Korunku má Jezulátko také od papeže Benedikta XVI.
Přijďte se také na Pražské Jezulátko podívat. A kdo ví, třeba i vám splní nějaké přání…