Foto: archiv / Artsemestr zima 2021 bude letos online
Mnoho galerií v době koronakrize přesunulo alespoň část svého výstavního prostoru do online prostředí nebo za výlohy obchodů a kaváren. Nyní tak učinila i Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Svou tradiční přehlídku Artsemestr tak přesouvá na facebook, instagram a webové stránky ateliérů.
Na konci každého semestru předvádějí studenti UMPRUM veřejnosti výsledky svého studijního úsilí. Lidé mohou vidět jejich výrobky či projekty v prostředí školy, především v ateliérech, učebnách, někdy i na chodbách.
Kompletně do online prostředí
Velká přehlídka klauzurních a semestrálních prací Artsemestr zima 2021 bude však v letošním roce kvůli pandemii kompletně on-line. Na webu, Facebooku a Instagramu UMPRUM bude možné se postupně seznámit s tvorbou všech ateliérů a dopodrobna i s několika nejlepšími pracemi.
„Všechny příspěvky na sociálních sítích by měly být snadno k dohledání prostřednictvím hashtagu #artsemestrzima2021. Kromě toho plánujeme i podrobnější seznámení s nejlepšími pracemi letošního semestru, které po obhajobách nominují katedry školy,“ řekl k výstavě prorektor pro vnější vztahy a zahraniční spolupráci Radek Sidun.
Pop-up galerie na Žižkově
Druhá vysoká umělecká škola - Akademie výtvarných umění, se rozhodla otevřít pop-up galerii na Žižkově. Program je spuštěn od března a potrvá po dobu jednoho roku.
Ukáže osm výstav, jež se zaměří především na absolventy akademie a jejich propojení s akademickou obcí. První výstava začíná dnes a připomene 30 let působení Ateliéru nových médií.
„Hlavním důvodem otevření nové pop-up galerie je snaha co nejvíce otevřít Galerii AVU veřejnosti, což umožní i prostor, který může i nyní pracovat s velkými výlohami a průhledy z ulice,“ uvedla škola v tiskové zprávě.
Robot nebo nový pohled na měření času
Na co se můžete těšit? Tak například na autonomního robota od Daniela Pokorného z Ateliéru průmyslového designu, který tak bude prezentovat nový způsob, jak lze bez námahy dezinfikovat rozlehlé prostory včetně špatně dostupných míst.
Marieta Tedenacová z Ateliéru skla se zase ve svém projektu nazvaném Chronometer Series zabývá novým pohledem měření času. Její práce si pohrává s myšlenkou, zda je v dnešní době vůbec důležité mít čas neustále pod kontrolou.
Sociální bydlení u trati
Zajímavý je také projekt studentky Ateliéru architektury Adély Vavříkové, která navrhla sociální bydlení u trati pod kopcem Vítkov. Adéla pro svůj záměr, jenž zohledňuje potřeby jedinců a rodin v nouzi, počítá s nepoužívaným dvorkem za divadlem Ponec.
Více informací zde.