Foto: archiv Zoo Praha / Kůň Převalského – poslední žijící divoký kůň
Po Dívčích hradech na Praze 5 se prohánějí první koně Převalského, které sem přivezli z pražské zoologické zahrady. K dispozici mají dvacet hektarů pastvin.
Chov koní Převalského je jedním z nejdéle běžících záchranných programů Zoo Praha. Výběh na Dívčích hradech má však ještě jeden ochranářský záměr - obnovu původních stepních společenstev díky pastvě.
„Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Čtyři klisny
Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost.
Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech se tak stala jejich novým domovem. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově je sem přepravili pracovníci Zoo. Časem by k nim měl přibýt ještě hřebec.
Tři vyhlídky pro návštěvníky
Návštěvníci je budou moci sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytne tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.
Nekrmit!
„Největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt. Prosím ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic,“ upozorňuje Miroslav Bobek.
Od roku 1932
V pražské zoo se chovají koně Převalského od roku 1932. První mládě se narodilo o dva roky později a do současnosti jich zde přišlo na svět již více než 230.
Právě pražská zoo sehrála stěžejní roli při záchraně koní Převalského před vyhynutím. Zdejší chov byl jeden z pouhých dvou, které se na světě po 2. světové válce zachovaly (druhé chovné stádo se nacházelo v Mnichově).